Popelka

aneb písnička, která se nestala hitem

Další písničkou, kterou jsem od mládí hrával a ještě rád hraji je Popelka. Nikdy jsem tuto verzi nesyšel nikoho hrát, ale pokud se na Googlu zadá „Popelka Schelinger“ nebo „Popelka Černoch“, tak je možno dostat se k textům a akordům písničky nazpívané J. Schelingerem (odkaz) a K. Černochem (odkaz).

Písničku jsem tedy nikdy neslyšel a ani v době dnešní nevygooglil odkaz na určitě někde existující hudební či videosoubor. A tak jsem se v interpretaci písně dovolil podepsat jako autor hudby.

Jako vodítko při tvorbě notačního záznamu jsem použil text a akordy v podobě, kterou hraji na kytaru. Ta se však mírně liší od podoby ve zpěvnících dostupných na netu (Půlka jedné sloky je z písně vyřazena a z jiné půlky jsem udělal melodicky odlišný závěr skladbičky).

Originál jsem poupravil i proto, že mým původním záměrem bylo vytvořit romanticko taneční kousek.


Zapsání ústřední melodie do not není tak těžké, když jí má člověk v hlavě. I tak mě výsledek příjemně překvapil (pdf, mp3, musescore). Už ve spojení s akordy (pdf, mp3, musescore ukázky obsahují plný text písně) zní melodie dle mého velmi pěkně.

Při psaní interpretace pro hudební těleso jsem se však už trochu „zapotil“, ale hlavně naučil, což však je samozřejmě i jedním z cílů mého hudebního snažení. Ve tvorbě hud. doprovodu jsem chtěl k romantickému vyznění přidat tak trochu taneční rozměr. Rozložit akordy, tak aby to bylo pěkné se docela povedlo, aspoň dle domácího ohlasu (pdf, mp3, musescore ukázky obsahují plný text písně ).

Začlenění jinak docela pěkně rozložených akordů však vedlo drobným disonancí jak já říkám sedmičkového charakteru, ale i k potlačení jinak romantického „náboje“ písně. Zharmonizoval jsem tedy melodickou a doprovodnou „linku“ a nebylo to špatné (už však musí interpet doprovodu sledovat i noty). A stejně jsem nebyl s výsledkem tak úplně spokojen (pdf, mp3, musescore).

Vzal jsem to s doprovodem odznova a lehkou úpravou víceméně klasického rozkladu se mi podařilo docílit, že vzorec pro rozklad a jednodušší hratelnost zůstal zachován, velmi dobře to ladilo s ústřední melodií (pdf, mp3, musescore). Píseň jsem tím trochu ochudil o tu atmosféru času, kdy se potulní loutnisté toulali krajem a ...

Takže pro prezentaci nakonec vyhrálo zpracování (pdf, mp3, musescore), kde melodickou (hlasovou) linku zastupují housle (myslel jsem na Marii), pro předehru jsem zvolil pozoun (tak trošku jako poděkování tomu kdo mě s hudbou seznámil. Co by doprovod nakonec vyhrála akustická kytara (klávesy) a akordická basová linka je svěřena kytaře. Varianta se spinetem (pdf, mp3, musescore) zní také zajímavě.

Příjemný poslech.12.9.2021 Josef Tezner